Zuglói Lapok 2013. május 16.

Bátor magyarok - útnak indult a Közép-Ázsia Expedíció

 

 

XXIII. ÉVFOLYAM 9. SZÁM 2013. MÁJUS 16. ÖNKORMÁNYZAT 5. oldal

 

 

Neves magyar felfedezők nyomán tizennyolcezer kilométert tesz meg Közép-Ázsiába és vissza az a csoport, melyet Papcsák Ferenc polgármester, az Interparlamentáris Unió Közép-Ázsiai Baráti  Tagozatának elnöke indított útjára május 11-én.

Papcsák Ferenc zuglói polgármester, az Interparlamentáris Unió Közép-Ázsiai Baráti Tagozatának elnöke indította útjára május 11-én, a Felfedezők Napján a fővárosi Millenáris központból azt a  csapatot, amely egykori magyar felfedezők nyomán tizennyolcezer kilométert tesz meg Közép-Ázsiába, és vissza.

A szervezésben is részt vevő kerületvezető a rendezvényen –, amelyen a zuglói Hermann Ottó általános iskola növendékei is részt vettek – elmondta, elsősorban a fiatalok számára szükséges bemutatni Közép-Ázsia térségét, ahol ma is testvérként tekintenek ránk, magyarokra. „Fontos a nyitottság” – fogalmazott Papcsák, aki egyúttal hangsúlyozta, a program egyik üzenete,  hogy „mi mindig is bátrak voltunk, ezt nem mellesleg ma a közéletben is bizonyítjuk”.

A velocipéddel, lóval, tevével, úszva, hegyet mászva, gyalogolva vagy éppen futva „utazó” Hídvégi-Üstös Pál extrémsportolót számos kutató és tudós kíséri el útjára, az első pár kilométeren – Papcsák Ferenccel együtt – még bringával mentek, a Kerepesi temetőig, ahol Vámbéry Ármin akadémikus, turkológus halálának századik évfordulója alkalmából rótták le tiszteletüket a tudós előtt az expedíció tagjai. Egy hosszabb szakaszra később csatlakozik majd Papcsák a menethez.

A vállalkozást – ahogy arról korábban a Zuglói Lapok is beszámolt – csaknem kétévnyi szervezés előzte meg, a túra résztvevői között van geográfus, biológus és etnográfus, ők mind a Vámbéry Ármin, gróf Almásy György, Prinz Gyula, Déchy Mór, Szentkatolnai Bálint Gábor, Berzenczey László és gróf Zichy Jenő által kutatott helyszíneket vizsgálják meg, többek között azért, hogy az elmúlt évszázadokban bekövetkezett változásokat elemezhessék. A csapat Szerbia, Románia, Bulgária, Törökország, Irán, Türkmenisztán, Üzbegisztán után Kirgizisztánig megy, visszafelé Kazahsztán, Azerbajdzsán, Grúzia, Oroszország és  Ukrajna felé jönnek. Érdekesség, hogy a résztvevők meglátogatják a kunokkal rokon népek, a krimi tatárok leszármazottait és II. Rákóczi Ferenc utolsó lakhelyét is. Hídvégi-Üstös Pál túlélési- és navigációs specialista, extrémsportoló, az expedíció teljes távját saját fizikai erejét használva teszi meg – tudatták a szervezők.

A felkészülés során hajnalban futott, késő este kerékpározott, és közben  mentálisan is készült a megmérettetésre. Útközben majd megmássza a Törökország és Örményország  határának közelében lévő Ararát hegyet, Iránban a Damavandot, és a grúz határ közelében lévő  Elbruszt. Van rá esély, hogy átússza a Kaszpi-tengert is, legalábbis így tervezi az átjutást Türkmenisztánból Azerbajdzsánba. A Közép-Ázsia Expedíció védnökei többek között Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, Szijjártó Péter a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, és Simicskó István sportért és ifjúságért felelős államtitkár.

 

Kacsoh Dániel